czwartek, 29 stycznia 2015

Przemoc w rodzinie.

Podczas swojej działalności wielokrotnie spotykałam kobiety, które doświadczały przemocy domowej. Wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy, że doznaje  przemocy w rodzinie. Szacuje się, że w Polsce przemocy ze strony męża bądź partnera doświadcza blisko jedna trzecia kobiet. W skali globalnej według badań UNICEF, w niektórych krajach nawet połowa kobiet i dziewcząt doświadczyło przemocy fizycznej z rąk męża, partnera lub innego członka rodziny.

Zatem czym jest przemoc domowa i jakie są jej rodzaje?

Zgodnie z art. 2 ust.2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające  prawa lub dobra osobiste osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Wyróżniamy cztery formy przemocy w rodzinie:

1)     fizyczna np. bicie, popychanie, kopanie, pozbawianie jedzenia, picia, snu,
2)  psychiczna np. szantażowanie, poniżanie, izolowanie od przyjaciół i rodziny, grożenie pozbawieniem władzy rodzicielskiej, zastraszanie,
3)     seksualna np. zmuszanie do uprawiania nieakceptowanych form seksu, gwałt,
4) ekonomiczna np.zabieranie zarobków, ograniczenie dostępu do wspólnych środków finansowych, zakazywanie podjęcia lub chodzenia do pracy.

Źródła:

- ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ( Dz. U. 2005 r., Nr 180 poz.1493)

- Niezbędnik Prokuratora, Przemoc wobec kobiet w rodzinie, opracowanie cz. I, zespół CPK Ludmiła Tomaszewska.,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.