piątek, 20 lutego 2015

Bezpieczna kobieta - szkolenie. 

Dla odmiany informacja o szkoleniu dla kobiet:) 

Chciałam się z Wami podzielić informacją o ciekawym szkoleniu, o którym usłyszałam w radiu. Szkolenie o tyle ważne, ponieważ dotyczy bezpieczeństwa kobiet. Gościem porannej rozmowy, był Pan ze Straży Miejskiej we Wrocławiu, który opowiadał o szkoleniu - Bezpieczna Kobieta. Szkolenie jest organizowane przez Straż Miejską we Wrocławiu. W ramach szkolenia przewidziany jest między innymi kurs pierwszej pomocy,kurs samoobrony oraz wiele innych zajęć które mają nas nauczyć jak reagować w sytuacjach zagrożenia i w jaki sposób możemy się bronić, wykorzystując np. zawartości torebki:).Pan ze Straży Miejskiej podkreślał, że zajęcia będą prowadzone w małych grupach i przede wszystkim w sposób praktyczny.

Więcej informacji o szkoleniu znajdziecie na stronie straży miejskiej we Wrocławiu. 


środa, 18 lutego 2015

Podwyższenie alimentów na rzecz dziecka.

Kiedy i na jakiej podstawie mogę żądać zmiany alimentów na rzecz dziecka?

Wysokości świadczeń alimentacyjnych jest uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. W związku z tym, że w trakcie trwania obowiązku alimentacyjnego, zarówno usprawiedliwione potrzeby jak i możliwości majątkowe i zarobkowe mogą ulec zmianie, prawo daje możliwość zamiany zasądzonych alimentów. Podstawą żądania jest art.138 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, zgodnie z którym, w razie zmiany stosunków zarówno uprawniony jak i zobowiązany do alimentacji może żądać zmiany orzeczenia w przedmiocie obowiązku alimentacyjnego.

Przedmiotem badania Sądu w  sprawach o podwyższenie alimentów jest ustalenie czy od daty poprzedniego orzeczenia dotyczącego wysokości świadczeń alimentacyjnych, nastąpiła zmiana stosunków, uzasadniająca zmianę dotychczasowego zakresu obowiązku alimentacyjnego. Przy czym przez zmianę stosunków należy rozumieć istotne zwiększenie lub zmniejszenie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, a także usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Należy podkreślić, że sam upływ czasu nie ma sam w sobie takiego znaczenia, najważniejsze jest porównanie warunków istniejących w dacie wydania poprzedniego orzeczenia z warunkami obecnymi.

W jaki sposób mogę podwyższyć alimenty?

Należy złożyć pozew o podwyższenie alimentów. Pozew wnosi się do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego. Właściwym Sądem Rejonowym będzie, według wyboru powoda, Sąd: miejsca zamieszkania pozwanego lub miejsca zamieszkania uprawnionego do alimentów. Pozew jest wolny od opłat.

W pozwie należy wskazać o jaką kwotę żądamy podwyższenia dotychczasowych alimentów. Następnie w uzasadnieniu powołać okoliczności uzasadniające zmianę stosunków jak i dołączyć dowody na ich poparcie. Przykładowymi okolicznościami mogą być: choroba dziecka, wiek dziecka i istotne zwiększenie się w związku z tym jego uzasadnionych potrzeb np. pójście do przedszkola, szkoły, podjęcie dodatkowych zajęć lub istotne zwiększenie dochodów zobowiązanego do alimentacji.

Sąd na podstawie zebranych w sprawie dowodów dokona analizy, czy zachodzi przesłanka z art. 138 k.r.o., będąca  podstawą uwzględnienia żądania zmiany orzeczenia dotyczącego obowiązku alimentacyjnego.




wtorek, 3 lutego 2015

Jestem ofiarą przemocy domowej – jakie działania mogę podjąć?

Nie ma sytuacja bez wyjścia. Jeśli znajdujesz się w związku, w którym doświadczasz przemocy, o to jakie przykładowe działania możesz podjąć, by chronić siebie i dzieci:

1)    opracować plan bezpieczeństwa:
·   znajdź miejsce i ludzi ( np. rodzina, znajomi) u których możesz się      bezpiecznie schronić,
·         miej przy sobie lub ukryj w bezpiecznym miejscu ważne dokumenty,
( paszport, akty urodzenia dzieci, akt małżeństwa, karty kredytowe itp.)
·         naucz dzieci korzystać z telefonu i dzwonić na Policję,
·   ustaw w komórce system szybkiego wybierania numerów telefonów np. do rodziny, na Policję,

2)    zbierać dowody- w sprawach przemocy w rodzinie są one bardzo istotne, szczególnie jeśli zdecydujesz się na wszczęcia i prowadzenie postępowania  przeciwko sprawcy przemocy. Przykładowymi dowodami w sprawie, mogą być:
·         dowody rzeczowe np. podarte ubrania
·  świadkowie np. sąsiedzi, znajomymi, nawet jeśli nie byli bezpośrednimi świadkami zdarzenia, ich zeznania mogą być istotne, często same wyjaśnienia pokrzywdzonych mogą okazać się nie są wystarczające,
·   zaświadczenie lekarskie o doznanych obrażeniach lub obdukcja lekarska. Pierwsze z nich może wydać lekarz pierwszego kontaktu, obdukcję może wystawić tylko lekarz medycyny sądowej.
·         Nagrania agresywnego zachowywania sprawcy przemocy,

3)    wezwać Policję, a podczas interwencji wnioskować o sporządzenie notatki służbowej w formie Niebieskiej Karty. W przypadku interwencji dotyczącej przemocy w rodzinie, Policja ma obowiązek wypełnienia Niebieskiej Karty.

4)  Złożyć wniosek o zobowiązanie do opuszczenia mieszkania. Jako osoba dotknięta przemocą możesz żądać aby Sąd zobowiązał do opuszczenia mieszkania, osobę która swoim zachowaniem, polegającym na stosowaniu przemocy, czyni wspólne zamieszkiwanie szczególnie uciążliwym.

źródła:
- ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ( Dz. U. 2005r., Nr 180 poz.1493)
- Jeśli jesteś ofiarą przemocy –poradnik prawny dla kobiet Centrum Praw Kobiet